banner

Lazer ile dövme silme uygulaması, skarlaşmaya (yara izi oluşumuna) neden olmadan dövmenin silinmesi için klinik olarak kanıtlanmış tek yöntemdir. Lazerle kalıcı dövme silme yönteminde kullanılan Q Switched Nd YAG- KTP lazer sistemleri dövme mürekkebini parçalayan ultra kısa (1 nanosaniye- saniyenin milyarda biri aralığında) ışık enerjisi darbeleri oluşturmak için tasarlanmıştır.

Lazerle Dövme Silme Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Lazerle dövme silme işlemi sırasında, cildin dövmeli bölgesine lazer ışığı uygulanır. Dövme mürekkebi partikülleri lazer enerjisini emer, ısınır ve daha küçük mürekkep partiküllerine dönüşür. Lazer tedavisini takip eden gün ve haftalarda, vücudun bağışıklık sistemi parçalanmış mürekkep parçacıklarını temizleyerek dövmenin renginin solmasına neden olur. Bir dizi tedavi boyunca cilt, dövme mürekkebinden tamamen arındırılır.

Lazerle Dövme Silme Uygulaması Kimler İçin Uygundur?

Daha büyük, daha koyu, daha renkli dövmelerin silinmesi, daha küçük, daha hafif ve daha az renkli dövmelere kıyasla daha fazla zaman ve maliyet gerektirir. Eski dövmelerin lazerle silinmesi yeni dövmelere göre daha kolaydır. Lazer ile dövme silme uygulaması hamilelere, çok ağır kalp ve şeker hastalığı olanlara, epilepsi hastalarına ve uygulama bölgesinde bir deri hastalığı olanlara yapılmaz.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Kaç Seans Sürer?

Dikkate alınması gereken birkaç faktör olduğu için bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Seans sayısı dövmenin boyutuna, yoğunluğuna, rengine, şekline ve kullanılan boyaya bağlı olarak değişir. Ortalama bir dövmenin (orta yoğunlukta ve tek renk) silinmesi 6-8 hafta aralıklarla planlanan yaklaşık 6-15 seansta sonuçlanabilir.

Dövme boyutuna göre seans süreleri ortalama olarak şu şekilde bir değişim gösterir:

  • Çok küçük: 1-2 dakika
  • Küçük: 2-5 dakika
  • Orta: 10-15 dakika
  • Büyük: 20-40 dakika
  • Çok büyük: 40- 60 dakika

Büyük ve çok büyük dövmeleri tedavi ederken hem oluşabilecek rahatsızlığı minimize etmek hem de şişme gibi yan etkilerden korunmak için dövme silme uygulamasını birkaç seansa bölmek gerekir. Örneğin tüm sırtı kaplayan bir dövmeyi silmek için 10-15 seansa ihtiyaç duyulabilir.

Hangi Lazer Hangi Renklerde Daha Etkilidir?

Hiçbir lazer dalga boyu tek başına tüm dövme renklerini silemez. Farklı boyalar farklı ışık dalga boylarına tepki verir. Siyah ve koyu yeşil, çıkarılması en kolay renklerdir; sarı, mor, turkuaz ve floresan ise solması en zor dövme renkleridir. Dövme sanatçıları tarafından kullanılan en yaygın mürekkep rengi siyah olduğundan, Nd: YAG 1064 nm dalga boyu, dövme çıkarmada en yaygın kullanılan lazer dalga boyudur. Q-switched Nd: YAG 532 nm dalga boyu ise kırmızı, turuncu, sarı ve kahverengi dahil olmak üzere sıcak tonlu renkler için en etkili dalga boyudur.

Lazerle Dövme Silme Sonrası Bakım

  • Lazerle dövme silme seansını takiben birkaç gün boyunca cildinize anti bakteriyel merhem sürün.
  • Uygulama yapılan alanı temiz ve kuru tutun.
  • Sıkı ve dar giysiler giymekten kaçının.
  • Uygulama yapılan alanı doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.
  • Oluşan kabuk ve kabarcıklara elle müdahale etmeyin.