banner

Vücutta ve yüzde çıkan benler genellikle zararsızdır ve tedavi gerektirmez, ancak tıbbi veya estetik nedenlerle risk oluşturuyorsa alınması gerekebilir. Lazerle ben alımı tedavisi, ciltteki ben hücrelerini parçalamak için yoğun ışık radyasyonu patlamalarını kullanır. Bu yöntemle benin tamamen ortadan kaldırılması için genellikle tek seans yeterlidir. Lazerle ben alımı, yüz veya kulaklar gibi daha zor erişilen bölgeler için daha tercih edilir olmakla birlikte, bir defasında birden fazla benin ortadan kaldırılması için de sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Lazerle Ben Alımı Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Benin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte ortalama 15-20 dakika yeterli olur. Hem uygulamayı hem de uygulama sonrası bakım hakkındaki görüşmeyi içeren bir randevu yaklaşık 30 dakika sürer. Deri seviyesinde ya da daha kabarık olan benler, kliniğimizde Er:YAG lazer ile tek seferde rahatsız etmeyecek derecede minimal bir izle tedavi edilebilmektedir.

Lazerle Ben Alımı Uygulaması Ağrılı mıdır?

Kişi uygulama süresince herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez. Olası rahatsızlığı ortadan kaldırmak için işlemden önce lokal anestezik bir ilaç kullanılabilir. Doktor başlamadan önce bölgenin uyuşmuş olduğunu test edecektir.

İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Lazerle yakılan benin yerinde küçük bir yara oluşur. Bu yara, 1-2 hafta içinde kişiyi rahatsız etmeyecek minimal bir izle iyileşir.

Lazerle Ben Alımı Sonrası Ne Zaman İşe Dönülebilir?

İşlem sonrası uygulama yapılan kişi hemen günlük yaşamına dönebilir.

Hangi Tip Benler Lazerle Tedavi Edilebilir?

Bazı benler lazerle alınmaya çok uygun değildir; örneğin düz benler veya yüksek pigmentli / koyu renkli benler. Cilt yüzeyinden daha kabarık olan benlerin lazer tedavisinde daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Ben incelendikten sonra doktor biyopsi almanın daha güvenli olacağını düşünüyorsa, örneğin ben yakın zamanda boyut veya renkte değiştiyse, numunenin alınabilmesi için geleneksel cerrahi ben alımı yöntemi tavsiye edilir. Çünkü lazer tedavisinde ben ortadan kalkacak ve analiz için gönderilebilecek bir parçanın alınma ihtimali olmayacaktır.

Lazerle Ben Alımı Tedavisi Sonrasında Tekrarlama Olur Mu?

Bazı durumlarda benler alındıktan sonra tekrar çıkabilir; örneğin cilt yüzeyinden daha kabarık olan benler tedaviden sonra tekrarlama yapabilmektedir. Bu tip benler, lazerle ben alımı işleminden ortalama 1 ay sonra eski yerinde küçük bir kahverengilik şeklinde kendini gösterir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında oluşan beni tekrar almak gerekebilir.