banner

Lazer ile Çatlak Tedavisi (Fraksiyonel Erbium: Yağ Lazer)

Erbiyum katkılı itriyum alüminyum garnet (erbium-YAG) lazer, katı halde kristal bir lazerdir. 2.940 nm lazer ışını su ile kuvvetli bir şekilde emilerek cildin lazerle kesilmesini ve yara oluşumunu önler. Uygulama sırasında genellikle anesteziye ihtiyaç duyulmaz veya sadece topikal anestetik merhem kullanılabilir.

Erbium YAG lazer, ciltteki mikro kanalları açıp alt katmanlara inerek hem çatlakları giderir hem de kolajen sentezini uyararak cildi sıkılaştırır. Kısa iyileşme süresi ve minimal yan etkileri nedeniyle bu teknik zamanla çok tercih edilen bir tedavi alternatifi haline gelmiştir. Kliniğimizde, Alman Asclepion firmasının MCL 30 Erbium YAG Fraksiyonel Lazeri kullanılmaktadır.

CİLT ÇATLAKLARI NEDEN VE NASIL OLUŞUR?

Çatlaklar genellikle karın, kol, sırt, kalça, göğüs ve omuzlarda oluşan uzun, ince ve dalgalı cilt izleridir. Vücudunuz herhangi bir nedenden dolayı hızla genişlediğinde ve cildiniz bunu kaldıracak kadar esnemediğinde ortaya çıkarlar. Kolajen, cildinizi daha elastik hale getiren bir proteindir. Cildinizde yeterli kolajen yoksa, çatlaklar hızla oluşarak cildinizin üzerinde rahatsız edici bir görünüm yaratabilir.

Cilt çatlaklarının oluşma nedenleri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 • Hızlı kilo alımı veya çocukluktaki ani büyüme atakları
 • Gebelik
 • Meme implantı ameliyatı
 • Vücut geliştirme
 • Steroid ilaçlar veya Cushing sendromu gibi hastalıklar nedeniyle vücutta yüksek miktarda Steroid bulunması
 • Cilt liflerinizi zayıflatan ve olağandışı büyümeye neden olan Marfan sendromu isimli genetik bir hastalık

Çatlaklar kadınlarda, özellikle hamilelik sırasında daha yaygındır. Hamilelikte bebeğe yer açmak için büyüyen karın bölgesindeki cilt gittikçe gerilir ve yükselen hormonlar da cilt liflerini zayıflatarak çatlaklara neden olabilir.

CİLT ÇATLAKLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Dermatologlar, çatlakları daha az fark edilir hale getirmek için aşağıdaki prosedürleri kullanır:

 • Kimyasal soyma
 • Lazer tedavisi
 • Mikrodermabrazyon
 • Radyo frekansı
 • Ultrason

Lazer tedavisi seçeneğinde öne çıkan yeni teknoloji fraksiyonel lazer sistemi erbium: YAG, sadece cildin üst tabakasını (epidermis) değil, aynı zamanda daha derin tabakayı da (dermis) iyileştirebilir, bu nedenle çeşitli cilt problemleri ve kusurları da çatlaklarla birlikte giderilebilecektir. Bu teknoloji cildin çevredeki dokulara zarar vermeden yenilenmesine ve kolajen üretmesine yardımcı olur. Yeni cilt hücreleri homojen ve hasarsız bir cilt oluşturur, çatlak izleri ortalama %50-60 oranında azalır. Hedeflenen sonuçlara ulaşmak için minimum 3-5 seans gerekecektir, tedavi aralıkları ortalama 4 hafta olarak belirlenir. Tedavi süreci, çatlakların boyutuna, konumuna, derinliğine ve ilk oluşma süresine bağlıdır. Yeni oluşmuş cilt çatlakları tedaviye en hızlı yanıtı verecektir.