banner

Lazer epilasyon, dalga boyu belli bazı ışık kaynaklarının etkisi ile vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlar. Cilde uygun lazer ışığı, seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır, ısıya dönüşerek ve çevre dokulara zarar vermeden sadece kıl kökünü tahrip eder. Günümüzde lazer epilasyonda kullanılan en etkili ve güvenli lazerler Alexandrite lazer (dalga boyu 755nm), Diod lazer (dalga boyu 810) ve Nd YAG (dalga boyu 1064mn) lazerdir.  Alexandrite lazer ve Nd YAG Lazer merkezimizde mevcuttur. Alexandrite lazer koltuk altı, genital bölge ve bacaklar gibi gövde kıllarında daha etkili iken Nd Yag lazer yüz bölgesinde daha etkilidir

Yasalar gereği lazer epilasyon yalnızca dermatolog (cilt doktoru), estetik cerrahi uzmanı ve medikal estetik uzmanı doktorlar tarafından uygulanabilmektedir. Kuaför ve güzellik salonlarında lazer cihazı kullanılması kesinlikle yasal değildir.

Lazer epilasyonda kullanılan tüm cihazlarda çalışma prensibi olarak melanin hedef alınmıştır. Bu nedenle melaninin yoğun olduğu koyu ve kalın kıllarda başarı oranı yüksek olup melanin oranı düşük olan açık renkli kıllarda başarı oranı daha düşüktür. Ten rengi de başarıyı etkileyen diğer bir faktördür. Ten rengi koyu olanlarda cildin yüzeysel tabakalarında yer alan melanin fazla olduğundan yan etki riski yüksek olup epilasyon amacı ile verilen enerji de dağılacağından başarı oranı da düşüktür. Bronzlaşmış ciltte de yanık oluşmasını engellemek için çok dikkatli uygulama yapılmalı, belirgin bronzluk varsa seans ertelenmelidir.

IPL Epilasyon Lazer Epilasyon Değildir

IPL epilasyon (foto epilasyon) lazer teknolojisine değil yoğunlaştırılmış ışık sistemine dayalı cihazlardır. Özellikle kuaför ve güzellik salonlarında kullanılan düşük enerjili IPL sistemleri esasında modern bir ağda yöntemidir. Kıl kaybı kalıcı değildir. Yüksek enerjili sertifikalı IPL cihazlarının bile kalıcı epilasyonda kullanımı oldukça sınırlıdır. IPL cihazlarında ışın salınımı fazla olduğundan epilasyonda etkili olabilmesi için çok yüksek dozlarda kullanılması gerekmektedir. Bundan dolayı uygulama diğer yöntemlere göre daha ağrılıdır ve yanık ve leke gibi yan etki riski yüksektir. Yan etkilerinin çok olmasına rağmen daha dikkatli ve uzman kişilerce kullanılması gereken bu cihazların kuaför salonlarında kontrolsüzce kullanılması bu riskleri daha da artırmaktadır. Ayrıca birçok kuaför ve güzellik salonlarında kullanılan bu düşük enerjili IPL cihazları hastalara yanlış olarak lazer cihazı olarak lanse edilmektedir.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Lazer epilasyon, gözleri uygun bir gözlükle direkt ışıktan koruma şartı ile tüm vücut bölgelerine uygulanabilir.

Lazer Epilasyonda Başarı

Lazer epilasyon uygulamasında, koyu renkli ve kalın kıllarda çok daha iyi sonuçlar alınmaktayken, ince ve açık renkli kıllarda yanıt daha azdır. Beyaz renkteki kıllarda lazer etkisizdir. Yaş, genetik yapı, hormonal durum, cilt tipi, kıl kalınlığı ve rengi lazer epilasyon sonucunu etkilemektedir. Beyaz tenli kalın ve siyah kıllara sahip kişilerde en iyi sonuçlar alınmaktadır. Lazer epilasyon batık kıllarda da etkilidir ve batık kılların tedavisinde tek seçenektir.

Seans Süresi

Seans süresi uygulama yapılan bölgeye göre değişir. Tüm vücut yaklaşık 1 saat, koltuk altı 4-5 dakika, bıyık birkaç dakikadır.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir?

Lazer epilasyon 16 yaşından itibaren kıl gelişimini tamamlamış olan herkese ve tüm vücut bölgelerine uygulanabilir. Işık duyarlılığı olan veya ışığa duyarlılığı artırıcı bir etki yaratan ilaç kullananlarda uygulama yapılmamalıdır.

Seans Sayısı

Lazer epilasyonda gerekli seans sayısı kılların renklerinde, kalınlıklarında ve büyüme evrelerindeki (büyüme, duraklama ve dinlenme) farklılıklardan dolayı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir. Lazer epilasyonda yalnızca büyüme evresi kıllar etkilenir. Kesin bir seans sayısı verilememekle birlikte ortalama olarak vücut bölgelerinde 4-6 seans, yüz bölgesinde 8-10 seans yeterli olmaktadır. Kıl rengi, kıl kalınlığı, deri rengi, uygulama bölgesi ve kişinin hormonal durumu seans sayısını ve başarı oranını etkiler.

Seans Aralıkları

Lazer epilasyonda seans aralıkları uygulama bölgesine göre değişmektedir. Kol, bacak, genital bölge ve koltuk altı gibi vücut bölgelerinde ortalama 8 hafta, yüz bölgesinde ise 6 haftadır. Seanslar ilerledikçe bu süre de uzamaktadır. Daha sık aralıklarla uygulama yapılmasının bir faydası yoktur.

Lazer Epilasyon Öncesi ve Sonrası

Lazer epilasyon öncesinde kıllar yüz bölgesinde en az 1-2 hafta vücut bölgelerinde ise 3-4 hafta ağda, cımbız ve iple alınmamalıdır. Tüyler uzun ise gereksiz enerji kaybını önlemek için uygulama öncesi kısaltılmalıdır. Kökleri yanan kıllar uygulama sonrasında 1-2 hafta içinde dökülür. Kıl kaybı kalıcıdır. Seans öncesinde aşırı güneşlenme ve solaryumdan da kaçınılmalıdır. Uygulama sonrasında ve seans aralarında düzenli güneşten koruyucu krem veya losyonlar önerilmelidir.

Lazer Epilasyon Güvenli Midir? Kanser Riski Var Mıdır?

Lazerler tıpta tedavi amaçlı olarak yaklaşık 40 yıldır epilasyon amaçlı olarak da yaklaşık 30 yıldır kullanılmaktadır. Bu nedenle lazer üzerinde yapılan birçok araştırma sonucu lazer ışınlarının son derece güvenli olduğu ve uzun vadede hiçbir yan etkiye yol açmadığı saptanmıştır. Ayrıca lazer ışınları kanser ve enfeksiyon oluşumuna neden olmaz. Lazer ışını non iyonize bir enerji tipi olduğu için hücrelerde mutasyona yol açmaz dolayısıyla kansere yol açmaz.

Lazer epilasyonda tek bir dalga boyunda verilen ışık yalnızca kıl ve kıl kökünde bulunan melanin pigmenti tarafından absorbe edildiği için kıl dışında hiçbir dokuya zarar vermez. Bu nedenle çok güvenlidir ve kanserojen etkisi yoktur. Lazer epilasyonun güvenilirliği ve kalıcı etkinliği Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.

Lazer Epilasyonda Yan Etkiler Nelerdir? Nasıl Önlenebilir?

Lazer epilasyon sırasında tahammül edilebilir derecede hafif bir yanma olmaktadır ve uygulama sonrasında birkaç saat süren geçici kızarıklık olmaktadır. Bronz tenlerde ve esmer kişilerde yanık ve geçici leke riski yüksektir. Bu nedenle lazer epilasyon uygulamaları mutlaka bu konuda yetkili ve deneyimli uzman hekimlerin (Cilt Doktoru, Estetik Cerrahi Uzmanı ve Medikal Estetik Uzmanı) kontrolünde yapılmalıdır. Güzellik salonlarında ve kuaförlerde lazer epilasyon yapılması yasak ve de tehlikelidir.

Kliniğimizde Kullanılan Lazer Epilasyon Cihazları;

Alexandrite Lazer, Amerikan Candela firmasının Mini Gentlase ve Pro cihazları

Nd Yag Lazer, Amerikan Cutera firmasının Cool Glide Lazer Cihazı