banner

Botoks veya Botulinum toksini, Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen bir proteindir. Dünyadaki en zehirli maddelerden biri olmasına rağmen, uzmanlar çok az miktarda botoksu kas spazmlarını ve yüzün kırışmasına neden olan kasların çalışmasını durdurarak kırışıklıkları düzeltmek için kullanırlar.

Botoks uygulamalarına dermokozmetik (estetik) amaçlı kullanım dışında aşağıdaki durumlarda da başvurulmaktadır:

  • Migren tipi baş ağrıları
  • Kontrol edilemeyen göz kırpmaları
  • Şaşılık
  • Bazı kronik ağrı bozuklukları
  • Tekrarlayan kas seğirmesine neden olan çeşitli rahatsızlıklar

Son birkaç yılda, bu listeye aşırı terleme veya hiperhidroz eklenmiştir.

Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Nedir?

Aşırı terleme ya da hiperhidroz, vücudun normal ihtiyaçlarını aşan terleme ile karakterize bir durumdur ve bu durum sosyal açıdan rahatsız edici ve utanç verici olabilir, giysi seçimini kısıtlayabilir ve kıyafetlere zarar verebilir. Vücut genellikle hava sıcakken veya sinirlilik ve heyecan gibi belirli duygusal durumlarda kendini soğutmak için terlerken, aşırı terleme olan insanlar bu faktörlerden bağımsız olarak normalden daha fazla terlerler ve bu durumu fiziksel ve sosyal olarak rahatsız edici bulurlar. Hiperhidroz hem erkek hem de kadın nüfusun yaklaşık yüzde 1’ini etkileyen, çoğunlukla koltuk altı, avuç içi ve ayaklarda görülen bir durumdur. Botoks, bu lokalize aşırı terlemeyi tedavi etmek için son yıllarda kullanılan oldukça etkili ve güvenli bir tedavidir ve tatmin edici sonuçlar sunar.

Botoks Aşırı Terlemeyi Ne Kadar Azaltır?

Botoks, lokalize aşırı terlemeyi ortalama %83 oranında azaltır ve terlemeyi bir sorun olmaktan çıkarıp normale dönüştürür. Normal bir terleme seviyesi sağlıklı ve doğaldır ve bu nedenle Botoks ile terleme tedavisi yalnızca aşırı terleme vakaları için kullanılır. Sonuçlar kalıcı olmayıp ortalama 4-6 ay sürelidir ve tekrarlanan tedavilerle bu süre gittikçe uzayabilir. Çoğu insan için yılda bir kez Botoks ile terleme tedavisi görmek aşırı terleme ile baş etmek için yeterlidir.