Lazer ile Çatlak Tedavisi (Fraksiyonel Erbium-yag Lazer)

Çatlaklar (stria) cilt ve ciltaltı dokunun yırtığı yani bir çeşit izidir. İzler gibi çatlağın da tam olarak bir tedavisi yoktur, ancak fraksiyonel lazer ile çatlakların belirginliği 3-5 seans süresinde azaltılabilir.
Çatlak özellikle vücudun gelişme döneminde, ani kilo değişikliklerinde, ağır egzersizlerden veya gebeliklerden sonra ortaya çıkan karın, kol, bacak ve vücudun farklı yerlerinde olabilen derinin iyileşirken kapatamadığı açıklıklar ve sedef renginde görüntü veren izlerdir. Özellikle kadınlarda doğum sonrası karın bölgesinde sık oluşur.
Yaygın bir şikayet olan ciltte çatlak şikayetinin ilaçla tedavileri yetersiz olabilmektedir. Alt deride yırtılma ve üst deride incelme sonucu çatlak izleri meydana gelmektedir. Lazerle çatlak tedavinde amaç deri altında kollajen ve elastik lif yapımını onarmaya dayanmaktadır. Lazerle çatlak tedavisinde, cildi soyarak ve cilt altında mikro delikler açarak cilt altını düzeltme etki mekanizmaları geçerli olmaktadır. Son yıllarda fraksiyonel lazerlerin iz tedavisinde gündemde olmaları nedeni ile çatlak tedavisinde hastalara umut oluşturmaktadırlar.

Lazerle çatlak tedavileri minimum 3-5 seans gerektirir.  Tedavi aralıkları ortalama 4 haftadır. Lazerle çatlak tedavisinde başarı oranları %60'tır. Tedavide çatlaklarda sayıca bir azalma olmayacak ancak çatlağın görünürlüğü ve belirginliği azalacaktır. Her lazer tedavisinde olduğu gibi koyu veya açık renk değişiklikleri oluşabilme yan etki riski mevcuttur. Ancak bu yan etkiler genellikle geçicidir.