Botoks Uygulamaları

Botoks nedir?

Botoks , Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından salgılanan bir proteindir. Bu madde sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Kas kasılamayınca, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar azalır ve bu dönem içinde cilt kendisini toparlama fırsatı bulur.

Botoks zararlı mıdır?

Zararsızdır. Zararsız olmasının nedeni çok ufak dozlarda kullanılması ve vücuda dağılmamasıdır. Bu protein sadece kullanıldığı bölgedeki kaslarıngevşemesini sağlar. Yani botoksun tedavi şekli tamamen yüzeyseldir ve iç organları etkilemez. Botox 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu süreler içinde Botoks’un hiçbir yan etkisi saptanmamıştır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA’nın da onayladığı Botoks tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Botox hangi bölgelere uygulanır?

Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak gelişen alın, kaş arası ve göz kenarı çizgileri Botox tedavisine son derece iyi yanıt vermektedir. Dudak üstü kırışıklıkları ve boyun çizgilerinde de uygulama yapılabilmektedir. Ancak bu bölgelerde uygulama çok dikkatli yapılmalıdır.

Kırışıkların azaltılması dışında başka amaçlarla da kullanılır mı?

Ayrıca eller, ayaklar, yüz ve koltuk altındaki aşırı terlemenin tedavisi için de Botoks kullanılmaktadır.  Terleyen bölgelere uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak ter bezlerinin çalışmasını azaltır. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerin terleyen bölgelerine botoks uygulandığında şikayetlerinde 6-12 ay süreyle düzelme sağlanır.

Botoks nasıl uygulanır?

Botoks çok ince uçlu özel iğneler ile birkaç noktadan kas içine enjekte edilir. Uygulama esnasında hastayı rahatsız eden bir ağrı şikayeti oluşmaz. Tüm uygulama 10 dakika sürer.

Botoks etkisi ne kadar surer?

Botoks’un etkisi uygulamadan 3-7 gün sonra başlar ve bu etki 3-9 ay ( ortalama 6 ay) devam eder. Uygulamaların sayısı arttıkça Botoks’un etkisi 12 ay kadar devam edebilir.

Botoks kimler tarafından uygulanmalıdır?

Botoks bu konuda eğitim almış uzman doktorların uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi taktirde , hem etkisi tam olmayabilir hem de geçici göz kapağı düşüklüğü gibi problemler ortaya çıkabilir.

Botoks uygulamasına devam edilmezse kırışıklar kötüye gider mi?

Hayır. Kırışıklıklar yavaş yavaş eski haline döner, hatta eskiye göre daha iyi durumda da kalabilir. Çünkü aradaki dönemde yeni kırışıklıklar oluşmayacaktır.  Kaslarını daha az kullananlarda ve daha küçük yüz kaslarında etki süresi genelde daha uzundur.

Botoks kimlere uygulanamaz?

Gebelik ve emzirme dönemlerinde zararlı bir etkisi görülmemesi ile birlikte uygulamalar da tavsiye edilmez. Sinir-kas sistem hastalıklarında örneğin Myastenia gravis ve Eaton-lambert gibi durumlarda uygulanmaz. Bazı ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır.

Yaş sınırı var mıdır?

Botoks 20 yaş üstünde derin mimik kırışığı olan herkese estetik amaçlı olarak uygulanabilir.

Yan etkisi var mıdır?

Botoks uygulamaları bu konuda tecrübe ve eğitimi olan hekimler tarafından gerçekleştiğinde herhangi bir yan etkisi olmaz. Uygulamadan sonra hafif bir kızarıklık görülebilir. Ağrı ve acı hissi kullanılan iğneler son derece ince olduğundan oldukça azdır. Yanlış uygulamalarda kısa süreli göz kapak düşmesi (4-6 hafta) yaşanabilir.

Botoks yüzde felç yapar mı? İfadesiz donuk bir yüz olur mu?

Hayır, ancak istenmeyen kas hereketlerinde (kaş çatma, alın buruşturma..) azalma yapar, bu etki bir tek ilacın enjekte edildiği yerde geçerlidir. Mimiklerde azalma yaptığı için ifadelerde değişiklik olmakla beraber ilaç dozu ayarlanarak doğal bir görünüm sağlanabilir.