Akne İzi Tedavisi

AKNE İZİ TEDAVİSİ

Sivilce sonrası kalan izler sivilcenim şiddetine ve derinliğine bağlı olarak değişir. Reaksiyonun şiddeti sivice izlerinin tipini ve derinliğini belirler.

Yüzeyel sivilce izlerinde derinin yüzeyel tabakaları etkilenmiştir. Sivilce izleri kırmızı veya kahverengi renkte deriden hafif çöküklükler seklindedir. Yüzeyel akne izleri olan hastalar tedaviden daha iyi yanıt alır.

Derin sivilce izlerinde derinin daha derin tabakaları etkilenmiştir. İzler deriden daha çukur bir şekilde kırmızı, kahverengi veya deri rengindedir.

Etkili sivilce tedavileri

Fraksiyonel lazerler

Ablatif lazerler

Dermabrazyon

Fraksiyonel lazerle akne izi tedavisi

Fraksiyonel lazerler  ameliyatsız olarak sivilce izlerini en aza indirmektedir, ortalama 3 seansla sivilce izleri belirgin düzeyde azalmaktadır.

Daha çok seans yapılması daha da iyi sonuçlar getirmektedir. Derin olan sivilce izleri hafiflemekte, yüzeyel akne izleri ise kaybolmaktadır. İzlerin çapı küçülecek ,derinliği azalacak gözenekler sıkılaşıp sivilce lekeleri geçecektir.

Fraksiyonel lazer sırasında hastalar hafif bir ağrı ve yanma hissetmekte, sonrasında 4-5 gün süren kızarıklık ve kabuklanma oluşmaktadır. Hastalar tedaviden kısa bir süre sonra normal hayatlarına dönebilirler.

Kliniğimizde Erbiyum YAG Fraksiyonel lazer kullanılmaktadır.

Ablatif lazerle akna izi tedavisi

Ablatif lazerlerle akne izi tedavisinde cltte ablasyon yapılır. Uygulama için sedasyon veya lokal anestezi gerekmektedir. Hastanın cildi lazerla kontrollü bir şekilde soyulur. İşlemden sonra hastaya birkaç gün pansuman uygulanır. Yaklaşık bir hafta sonra derideki kızarıklık gerileyerek deri pembe bir renk alır. Yaklaşık 1 ay sonra deri normale döner. Ancak iyileşme etkisi 6 ay kadar devam etmektedir.

Mekanik dermabrazyonla sivice izi tedavisi

Dermabrazyon ya da mekanik peeling derinin üst tabakasının zımparalanması işlemidir. Sivicelerin bıraktığı izlerin, çukurların, lekelerin ve derinin kabarık yara izlerinin azaltılması için uygulanır.

Dermabrazyonda derinin üst tabakası kontrollü bir şekilde soyulur. Bu tabaka soyulduğunda cilt çok hızlı bir şekilde deriyi yenileyerek daha  pürüzsüz ve taze bir cilt oluşturur.

İşlem sonrası birkaç gün cilde pansuman uygulanır. Yaklaşık 1 hafta-10 gün içinde kızarıklık gerileyerek cilt pemce bir renk alır. Derinin tam rengini alması ise birkaç ayı bulur. Tedavinin sonucu 6 ay kadar zaman alır.